Sreten Manojlović ukończył studia wokalne na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie Sebastiana Vittucciego. W początkach rozwoju artystycznego zdobywał doświadczenie w programie Belgrade Baroque Academy oraz w New Belgrade Opera prowadzonej przez Predraga Gostę i Marijanę Mijanović. Ta współpraca onudziła w nim zamiłowanie do muzyki XVII i XVIII wieku. Na scenie operowej zadebiutował jako Zoroastro w Orlando Handla. Następnie wcielił się w role Polifema w Acisie i Galatei Händla, Charona i Plutona w Orfeuszu Monteverdiego, a także wykonywał partię solową w Requiem d-moll Mozarta.

Dalsze umiejętności i doświadczenie sceniczne zdobył dzięki Christophowi-Ulrichowi Meierowi. Pod jego kierunkiem Sreten interpretował takie role, jak Leone w Tamerlano Handla, Toante w Oreste tego samego autora, Hrabia Almaviva w Weselu Figara Mozarta, a także Enrico w produkcji L’isola disabitata Haydna, nominowanej do Austriackiej Teatralnej Nagrody Muzycznej. Sreten wziął również udział w dwóch produkcjach z Wiedeńskim Chórem Chłopięcym: jako Tony w Hilfe, hilfe, die Globolinks! G.C. Menottiego oraz w partii tytułowej w Der Tulifant G. von Einema pod dyrekcją Caspara Richtera.

 

Lato 2019 roku przyniosło pierwsze duże międzynarodowe angaże artysty. W Royaumont ponownie wcielił się w rolę Polifema w inscenizacji Clausa Gutha pod dyrekcją Roberta Howartha. Jego pierwszy występ z Les Arts Florissants miał miejsce na Festival Dans les Jardins de William Christie, gdzie wziął udział w dziewiątej edycji akademii dla młodych śpiewaków Jardin des voix. Pod kierunkiem Williama Christie, Paula Agnew i Sophie Daneman interpretował następnie rolę Nardo w Rzekomej ogrodniczce Mozarta podczas europejskiego tournée. Tego samego lata wziął udział w kolejnej produkcji Rzekomej ogrodniczki, tym razem w ramach Letniej Akademii Filharmoników Wiedeńskich. Następnie występował pod batutą Williama Christie, m.in. jako bas-baryton w L’Allegro, il Penseroso ed il Moderato Handla, a także w Mszy C-dur Beethovena. Zadebiutował w Theater an der Wien jako Dudziarz w Halce Moniuszki, występując u boku międzynarodowych gwiazd: Tomasza Koniecznego i Piotra Beczały.

 

W sezonie 2020/2021 na artystę czekały ekscytujące angaże: Colas w Bastien i Bastienne w Opéra de Lille, partia bas-barytona w L’Allegro, il Penseroso ed il Moderato Handla na Festival international d’opéra baroque et romantique w Beaune i na festiwalu w Lanaudière, a także Pan w Geschwinde, ihr wirbelnden Winde Bacha w Abbeville i Amiens. Sreten zadebiutował na Festiwalu Muzyki Dawnej w Innsbrucku jako Fedro w operze Matthesona Boris Goudenow. Regularnie występował z Orchestre de Picardie i zespołem Les Arts Florissants.

 

Występy w sezonie 2021/2022 obejmują m.in. role Astolfa w Orlando furioso Vivaldiego na KLANGVOKAL Musikfestival Dortmund, Pana Geschwinde, ihr wirbelnden Winde Bacha i Enrico w L’isola disabitata Haydna z Orchestra Theresia. W ramach tournée L’Allegro, il Penseroso ed il Moderato Handla Sreten wystąpi w prestiżowych salach: Filharmonii Berlińskiej, MC2 w Grenoble, Filharmonii Moskiewskiej i Barbican Centre w Londynie.

 

Sreten regularnie współpracuje z wybitnymi dyrygentami, takimi jak Arie van Beek, George Petrou, Paul Agnew, Alessandro de Marchi i William Christie.

 

Artysta jest wspierany przez SIAA Foundation i jest laureatem Konkursu Cesti 2020.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre

więcej

Organizatorzy