„… muskularny, złośliwy Grimbald i Aeolus o miodowym tonie…” – bachtrack.com. Od 2005 roku baryton Tomáš Král występował z wieloma spośród najsłynniejszych europejskimi zespołów: Collegium Vocale Gent, La Venexiana, Vox Luminis, Holland Baroque, B’Rock Orchestra, Wrocław Baroque Orchestra, Collegium 1704, Collegium Marianum i Musica Florea. Występował na festiwalu Praska Wiosna, Dresdner i Salzburger Festspiele, festiwalach w La Chaise-Dieu, Ambronay i Sablé oraz na festiwalach muzyki dawnej w Brugii i Utrechcie, a także m.in. w Vienna Konzerthaus, Wigmore Hall oraz brukselskim centrum Bozar.

W jego szerokim repertuarze ról operowych wymieńmy role Guglielmo (Così fan tutte), Ottokara (Wolny strzelec), Uberto (La serva padrona), Giove (La Calisto Cavallego), Ernesto (Księżycowy świat), Apollo (Orfeo Monteverdiego, Apollo e Dafne Handla) i tytułową rolę w Boccaccio Suppégo. Brał udział w niezwykłej inscenizacji Pasji według św. Jana Bacha w reżyserii Pierre’a Audiego dla Holenderskiej Opery Narodowej oraz w Requiem Mozarta w Kunstfestspiele Herrenhausen i Theater Giessen, gdzie zaśpiewał również tytułową rolę w rzadko wystawianej wersji Telemanna opery Handla Riccardo Primo.

 

W 2017 roku Tomáš został zaproszony przez Halle Händel Festspiele do zaśpiewania Polyphemusa w Acis i Galatei, a w sezonie 2017/18 wystąpił w Królu Arturze Purcella na Festiwalu Aldeburgh, w Oratorium na Boże Narodzenie Bacha w Wiedeńskim Musikverein, w Mszy h-moll z Václavem Luksem w Maison Symphonique w Montrealu, w Vespro della Beata Vergine Monteverdiego z Gli Angeli Genève pod dyrekcją Stephana MacLeoda, w Magnificat Bacha i Kuhnaua pod dyrekcją Benjamina Bayla w Antwerpii, Gandawie i Hadze, jako Clistene (Olimpiada Vivaldiego) z Rinaldo Alessandrinim oraz w Der Tag des Gerichts Telemanna z Il Gardellino pod dyrekcją Petera Van Heyghena. W ramach właśnie rozpoczętej współpracy z Raphaëlem Pichonem i jego zespołem Pygmalion wystąpił w wykonaniach kilku kantat Bacha oraz w roli Jezusa w Pasji według św. Jana na koncertach w całej Europie.

 

Sezon 2018/19 rozpoczął od debiutu w roli Starca w Jenůfie Leoša Janáčka w Opéra de Dijon, produkcji wznowionej później w Théâtre de Caen. Inne ważne wydarzenia sezonu obejmowały trasy koncertowe z Israel in Egypt Handla i Mszą h-moll Bacha z Václavem Luksem i jego Collegium 1704, a także Hail! Bright Cecilia Purcella w Konzerthaus w Wiedniu z Vincentem Dumestre’em i Le Poème Harmonique. Tomáš rozpoczął współpracę z Orchestre de Chambre de Lausanne i Ensemble Vocal de Lausanne, prezentując kantaty Bacha pod dyrekcją Raphaëla Pichona. Odbył również rozległą trasę koncertową z Dunedin Consort, świętując twórczość Bacha, w tym w Pasji według św. Mateusza pod dyrekcją Trevora Pinnocka i wykonując inne kantaty pod dyrekcją Johna Butta.

 

Następnie śpiewał koncerty i opery z Václavem Luksem w Moskwie, Pradze, Dreźnie, Brnie, Wersalu i Caen. Baryton rozpoczął współpracę z Jerusalem Baroque Orchestra pod dyrekcją Christophe’a Rousseta serią koncertów muzyki Bacha w Jerozolimie, Tel Awiwie i Hajfie. Z zespołem Les Muffatti wykonał kantaty Bacha z cyklu Liebster Jesu w Rydze i w Bozar. Z własnym solowym programem koncertowym Kings in the North wystąpił na Bayreuth Baroque Opera Festival oraz we Wrocławiu, przyczynił się też do ponownego odkrycia oratorium Jacoba Schubacka Die Jünger zu Emaus (Kleofas) u boku {oh!} Orkiestry prowadzonej przez Martynę Pastuszkę.

 

Ostatnie sezony Tomáša to przede wszystkim role w operach barokowych, m.in. Erode w San Giovanni Battista Stradelli (Polska), Pimpinone w Vespetta e Pimpinone Albinoniego (Lublana), Apollo w Apollo e Dafne Handla (Dortmund Vokalfestival i Halle Händelfestspiele) oraz tytułowa rola Eneasza w Dydonie i Eneaszu Purcella u boku L’Arpeggiaty pod kierunkiem Christiny Pluhar (Herrenhaus Hannover). Wykonywał też oratoria i pasje Bacha z Concerto Copenhagen pod batutą Larsa Ulrika Mortensena. Po raz kolejny wystąpił w kościele św. Tomasza w Lipsku, tym razem w Pasji według św. Jana wraz z Thomanerchor i Gewandhausorchester pod batutą Andreasa Reize.

 

Główne wydarzenia w kalendarzu Tomáša Krála w sezonie 2024/25 to rola tytułowa w L’Orfeo Monteverdiego (Theater Winterthur) i rola Nerona w Octavii Keisera (Handel Festspiele Halle) – obie produkcje z lautten compagney BERLIN pod dyrekcją Wolfganga Katschnera. Wciela się również w rolę Gismondo w Il Venceslao Caldary z {oh!} Orkiestrą pod kierownictwem muzycznym Martyny Pastuszki (Warszawa), a także w rolę Rambalda w Griseldzie Vivaldiego, u boku Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Benjamina Bayla (Theater an der Wien). Tomáš zaśpiewał w Oratorium na Boże Narodzenie Bacha z Nederlandse Bachvereniging pod dyrekcją Larsa Ulrika Mortensena (trasa koncertowa po Holandii) oraz w Apollo e Dafne Handla z Musica Alta Ripa pod dyrekcją Bernwarda Lohra (Galeria w Herrenhausen w Hanowerze). Ponadto wykonał partie Teucera i Isménora w Dardanusie Rameau z Orkiestrą Festiwalową pod batutą Marcina Świątkiewicza w ramach Festiwalu Opera Rara Kraków 2025.

 

Wśród jego licznych nagrań znajdują się takie rarytasy jak Missa Votiva i Lamentationes Ieremiae Prophetae wielkiego czeskiego mistrza Jana Dismasa Zelenki, płyta z mało znanymi dziełami wczesnobarokowego polskiego kompozytora Marcina Mielczewskiego, Msza h-moll Bacha z Collegium 1704 i Morawskie pieśni ludowe Leoša Janáčka. W 2022 roku Tomáš Král wydał Kings in the North, swój pierwszy solowy album (Aparté) nagrany z Wrocławską Orkiestrą Barokową pod dyrekcją Jarosława Thiela.

Wydarzenia z tym artystą

niedziela

20 kwietnia 2025

18:00 GRANDS CONCERTS: LE POÈME HARMONIQUE / HAIL! BRIGHT CECILIA
Grands Concerts / Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej

2017

Vincent Dumestre

więcej

Organizatorzy