Baryton Tomáš Král od 2005 roku występuje z wieloma spośród najbardziej znanych zespołów europejskich, takich jak Collegium Vocale Gent, La Venexiana, Vox Luminis, Holland Baroque, B'Rock Orchestra, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Collegium 1704, Collegium Marianum i Musica Florea. Występował na Praskiej Wiośnie, festiwalach w Dreźnie, Salzburgu, La Chaise-Dieu, Ambronay i Sablé, a także na Festiwalach Muzyki Dawnej w Brugii i Utrechcie. Śpiewał też w salach Konzerthaus w Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie i BOZAR w Brukseli.

Jego szeroki repertuar obejmuje liczne role operowe w tym: Guglielma (Così fan tutte), Ottokara (Wolny strzelec), Uberto (Służąca panią), Giove (La Calisto Cavallego), Ernesta (Księżycowy świat), Apollina (Orfeusz Monteverdiego, Apollo i Dafne Händla) oraz tytułową rolę w Boccaccio Suppègo. Wziął też udział w niezwykłej inscenizowanej wersji Pasji według św. Jana Bacha w reżyserii Pierre’a Audiego dla Holenderskiej Opery Narodowej oraz w Requiem Mozarta podczas KunstFestSpiele Herrenhausen i w Theater Giessen. Na tej ostatniej scenie wykonywał także tytułową rolę w rzadko wystawianej Telemannowskiej wersji Riccardo Primo Händla.

 

W 2017 roku artysta został zaproszony na Händel-Festspiele Halle, aby zaśpiewać rolę Polifema w Acisie i Galatei, a w sezonie 2017/18 wystąpił w Królu Arturze Purcella na Aldeburgh Festival, w Oratorium na Boże Narodzenie Bacha w Wiedeńskim Towarzystwie Muzycznym, Mszy h-moll z Václavem Luksem w Maison Symphonique w Montrealu, Nieszporach Monteverdiego z Gli Angeli Genève pod dyrekcją Stephana MacLeoda, Magnificat Bacha i Kuhnaua pod dyrekcją Benjamina Bayla w Antwerpii, Gandawie i Hadze. Śpiewał też partię Clistene w Olimpiadzie Vivaldiego z Rinaldem Alessandrinim oraz wystąpił w Der Tag des Gerichts Telemanna z orkiestrą il gardellino pod dyrekcją Petera Van Heyghena. W ramach nowej współpracy z Raphaëlem Pichonem i jego Ensemble Pygmalion wykonywał kantaty Bacha oraz rolę Jezusa w Pasji według św. Jana na koncertach w całej Francji.

 

Sezon 2018/19 rozpoczął od debiutu w roli Stàrka w Jenufie w Opéra de Dijon, produkcji wznowionej później w Théâtre de Caen. Innymi ważnymi wydarzeniami sezonu były trasy koncertowe z Izraelem w Egipcie Händla i Mszą h-moll Bacha z Václavem Luksem i jego Collegium 1704 oraz Hail, Bright Cecilia Purcella w Konzerthaus w Wiedniu z Vincentem Dumestre’em i Le Poème Harmonique. Rozpoczął współpracę z Orchestre de Chambre de Lausanne i Ensemble Vocal de Lausanne – w prezentacji wyboru kantat Bacha pod dyrekcją Raphaëla Pichona. Odbył również wielką trasę koncertową z Dunedin Consort, wykonując Pasję według św. Mateusza pod dyrekcją Trevora Pinnocka oraz inne dzieła Bacha, w tym kantaty pod dyrekcją Johna Butta.

 

Następnie wznowił współpracę z Raphaëlem Pichonem przy rozmaitych projektach, m.in. przy inscenizowanym wykonaniu Pasji według św. Jana w Krakowie. Śpiewał również koncerty z Václavem Luksem w Moskwie, Pradze i Dreźnie, a także rozpoczął współpracę z Christophe’em Roussetem i Jerusalem Baroque Orchestra, występując na koncertach muzyki Bacha w Jerozolimie, Tel Awiwie i Hajfie. Wraz z orkiestrą Les Muffatti wznowił program Liebster Jesu w związku z koncertami w Rydze i sali BOZAR w Brukseli. Współpracował również z Brucem Dickeyem nad nowym projektem tego ostatniego zatytułowanym Kepler.

 

Najbliższe projekty obejmują programy koncertowe z Wrocław Baroque Ensemble, Oratorium na Boże Narodzenie Bacha z Concerto Copenhagen pod dyrekcją Larsa Ulrika Mortensena oraz Pasję według św. Mateusza w Kammermusiksaal w Berlinie. Artysta odbędzie również tournée z nową produkcją Alciny Händla z Collegium 1704 pod dyrekcją Václava Luksa (Brno, Wersal i Caen).

 

Wśród licznych nagrań Tomáša Krála znajdują się takie rarytasy jak Missa Votiva i Lamentationes Jeremiae Prophetae wielkiego czeskiego mistrza Jana Dismasa Zelenki, płyta z unikatowymi dziełami wczesnobarokowego kompozytora polskiego Marcina Mielczewskiego, Msza h-moll Bacha z Collegium 1704 i album z wyborem morawskich pieśni ludowych w opracowaniu Leoša Janàčka.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre

więcej

Organizatorzy