Włoski tenor i kontratenor Alessandro Giangrande ukończył studia z wyróżnieniem w Conservatorio Nino Rota w Monopoli w klasie śpiewu Serafiny Tuzzi. Kontynuuje naukę, studiując grę na skrzypcach u Francesca d’Orazio oraz biorąc udział w lekcjach śpiewu barokowego u Marii Cristiny Kiehr, Roberty Invernizzi i Paula Esswooda.

Wystąpił jako tytułowy Orfeusz u Monteverdiego podczas festiwalu operowego w Aix-en-Provence w inscenizacji przygotowanej przez Trishę Brown i pod kierownictwem muzycznym René Jacobsa oraz w L’incoronazione di Poppea pod dyrekcją Leonarda Garcíi Alarcóna na Festiwalu w Ambronay, a także podczas MITO Settembre Musica.

Dzieła Monteverdiego to ważny punkt w repertarze Allesandra Giangrande: śpiewał w L’Orfeo również w Operze w Lozannie w spektaklu pod dyrekcją muzyczną Ottavia Dantone i w reżyserii Roberta Carsena. Natomiast w 2017 roku odbył światowe tournée z Leonardem Garcíą Alarcónem – jako Apollo wystąpił podczas Operadagen w Rotterdamie, w sali BOZAR w Brukseli, w Paryżu, Ambronay, Opéra Royal de Liège, Teatro Colon w Buenos Aires, w São Paulo i Rio de Janeiro.

Jako solista pracował z Jordim Savallem i La Capella Reial de Catalunya w poświęconym Monteverdiemu projekcie przygotowanym na BarockTage w berlińskiej Staatsoper. Współpracuje z zespołem L’Arpeggiata i jego liderką Christiną Pluhar przy cieszącym się wsparciem krytyków projekcie poświęconym barokowej muzyce Neapolu.

Regularnie występuje z takimi zespołami, jak Concerto Italiano, I Virtuosi Italiani, Filharmonia Łódzka i Accademia Montis Regalis. Gość licznych festiwali we Włoszech i Francji (Sinfonia en Périgord, Ambronay), Wiedniu, Krakowie, Utrechcie, Bukareszcie (George Enescu Festival) i Nowym Jorku.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy