Portugalska sopranistka Ana Vieira Leite, mieszkająca obecnie w Szwajcarii, rozpoczęła kształcenie muzyczne w wieku 5 lat w Conservatório de Música Calouste Gulbenkian. Regularnie występuje w repertuarze operowym, oratoryjnym, Lieder i współczesnym, a zarazem z zespołami muzyki dawnej z okresu renesansu i baroku. Jest współzałożycielką O Bando de Surunyo, grupy pod muzycznym kierownictwem Hugo Sanchesa specjalizującej się w interpretacjach dzieł z XVI i XVII wieku.

We wrześniu 2019 roku zadebiutowała na scenie Grand Théâtre de Genève w Einstein on the Beach Philipa Glassa i jako Clorinda w spektaklu Cenerentolina, adaptacji Kopciuszka Rossiniego. Katalog jej ról operowych obejmuje ponadto partie: Fiordiligi i Despiny (Così fan tutte, W.A. Mozart), Polly (Opera za trzy grosze, Kurt Weill), Kupidyna (Orfeusz w piekle, Jacques Offenbach), Nadziei (Ordo Virtutum, Hildegard von Bingen), Cyganki (Les Fêtes vénitiennes, André Campra) i Clariny (Weksel małżeński, Gioacchino Rossini).

Jako solistka Ana Vieira Leite wystąpiła w IV Symfonii Gustava Mahlera pod kierunkiem Joany Carneiro i Gábora Takácsa-Nagya oraz w Ruckert-Lieder prowadzonych przez Thomasa Hauschilda.

Otrzymała tytuł licencjata w dziedzinie śpiewu, ukończyła studia podyplomowe w zakresie studiów nad operą, zaś tytuł magisterski zdobyła w obszarze interpretacji artystycznej w Escola Superior de Música e Artes do Espectáculo w Porto.

Zwyciężczyni Concurso Internacional de Música Terras de Santiago na Festival de Música Cidade de Almada (2018) oraz Prémio Helena Sá e Costa (2017).

Ana Vieira Leite cieszy się wsparciem Gulbenkian Foundation (Portugalia), Fondation Mosetti (Szwajcaria) i GDA Foundation (Portugalia).

Obecnie Ana Vieira Leite kończy naukę na studiach magisterskich w Haute École de Musique w Genewie.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy