Capella Sanctae Crucis to laboratorium studiów i wykonawstwa skupiające się na portugalskiej polifonii XVI i XVII wieku, założone przez Tiago Simasa Freirego w 2012 roku. W ramach szerokiego multidyscyplinarnego projektu Mundos e Fundos Centrum Studiów Klasycznych i Humanistycznych Uniwersytetu w Coimbrze (CECH-UC) buduje mosty między badaniami i praktyką muzyczną, mając na celu przywrócenie oddziaływania portugalskiego dziedzictwa muzycznego.

Swoją nazwę zawdzięcza kaplicy muzycznej klasztoru Santa Cruz w Coimbrze, słynącego z niezwykłej działalności artystycznej szczególnie w XVI i XVII wieku, z którego wywodzą się źródła muzyczne stanowiące główny przedmiot badań zespołu.

 

To praca przepojona oczywistą pasją: emocja związana z bezpośrednią bliskością źródeł; ciągłe kwestionowanie i eksperymentowanie; podziw dla harmonii sfer renesansowej muzyki; entuzjazm wobec metamorfoz muzyki wczesnego baroku; wreszcie ambicja odkrycia portugalskiego repertuaru, który jest wciąż mało znany muzykom i szerokiej publiczności.

 

Programy opierające się głównie na niepublikowanych rękopisach przechowywanych w Bibliotece Głównej Uniwersytetu w Coimbrze mają na celu odtworzenie bogactwa oryginalnego kontekstu każdego dzieła. Wierna filologicznemu podejściu, a dzięki historycznej i kulturowej świadomości wychodząca ponad to, co wyrażone w samych źródłach, interpretacja śmiało mierzy się z fakturą i równowagą dźwięku, dyskursem i frazowaniem, instrumentacją i ornamentacją. Poprzez to estetyczne doświadczenie współczesny człowiek zyskuje zaproszenie do poszerzenia swojej wyobraźni w perspektywie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.Zespół regularnie występuje na kilku międzynarodowych festiwalach, a jego projekty realizowane są w ramach rezydencji artystycznych w Centre culturel de rencontre d’Ambronay (program Eeemerging), centrum kultury Mazā Ģilde w Rydze, na festiwalu Pavia Barocca, w Cité de la Voix de Vézelay, siedzibie Fundacji Royaumont, CNCM Voce de Pigna i na Uniwersytecie w Coimbrze. Otrzymał wsparcie w ramach programów Creative Europe, DRAC Rhône-Alpes, Centre National de la Musique, Adami, Caixa Cultura Programme, Direcção Geral das Artes, Cité de la Voix, Uniwersytetu w Coimbrze, Centro de Estudos Clássicos e Humanísticos, Fundacji im. Bullukiana, Fundacji Renaud, banku BCP.Projekt „Bridging Musical Heritage”, realizowany w ramach partnerstwa między Uniwersytetem w Coimbrze, Uniwersytetem w Valladolid, agencją Artway oraz zespołami O Bando de Surunyo i Capella Sanctae Crucis, otrzymał główną nagrodę REMA za najlepszy projekt współpracy europejskiej w 2024 roku.Po wydaniu pierwszej płyty Zuguambé w Harmonia Mundi, Capella Sanctae Crucis poświęciła się tworzeniu serii CD-booków realizowanej pod wspólnym tytułem Mundos e Fundos w ramach współpracy między Uniwersytetem w Coimbrze i Artway Records, poświęconej odkrywaniu portugalskiego dziedzictwa muzycznego.To więcej niż zespół, to projekt mający na celu ratowanie bardzo bogatego i mało znanego dziedzictwa. Każdy koncert to nowe odkrycie dźwiękowych katedr uśpionych w portugalskich archiwach. Każdy program to nowa karta w historii muzyki portugalskiej.

Wydarzenia z tym artystą

poniedziałek

14 kwietnia 2025

15:30 WINDS DAYS! KONCERT: RENAISSANCE DAY
Winds Days! / Pałac Potockich

niedziela

13 kwietnia 2025

21:00 GRANDS CONCERTS: CAPELLA SANCTAE CRUCIS / REQUIEM DE COIMBRA
Grands Concerts / Kościół Ewangelicki św. Marcina

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej

2017

Vincent Dumestre

więcej

Organizatorzy