Chór Polskiego Radia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jest jednym z najwybitniejszych zespołów wokalnych w Polsce. Złożony ze znakomitych wokalistów, ludzi młodych, pełnych energii i niczym nieograniczonej wyobraźni oraz doświadczonych śpiewaków poruszających się w meandrach niełatwej sztuki wokalnej z perfekcją i finezją.

Założony w 1948 roku od 75 lat wykonuje repertuar obejmujący zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. To zespół czerpiący z bogatej historii muzyki chóralnej, ale też nieustannie poszukujący – sięgając do tradycji różnorodnych stylów i epok, w twórczy i nowoczesny sposób konfrontuje je z własną wizją artystycznego języka i własnym, oryginalnym i rozpoznawalnym brzmieniem. Udziałem chóru są zatem zarówno wykonania badające relacje pomiędzy dźwiękiem, ciałem i przestrzenią, jak i tradycyjne pieśni, wykonania skomplikowanych struktur melodycznych i harmonicznych bądź mierzenie się z przedklasyczną spuścizną kompozytorską. Nieobce są mu także muzyczne spotkania ze światem jazzu. 

Szczególnie istotnym obszarem działalności chóru jest muzyka polska XX wieku – zespół ma na koncie prawykonania dzieł najbardziej znaczących współczesnych kompozytorów, w tym Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Wojciecha Kilara, a także współpracę z twórcami polskiej muzyki najnowszej, wśród których w ostatnich latach znaleźli się m.in.: Agata Zubel, Aleksander Kościów, Paweł Łukaszewski, Andrzej Kwieciński, Szymon Godziemba-Trytek, Aleksander Nowak i Paweł Mykietyn. 

Zespół bierze udział w licznych festiwalach w kraju, jak również za granicą. Współpracuje regularnie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestrą Muzyki Nowej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia  

Dyrektorem artystycznym zespołu jest Maria Piotrowska-Bogalecka. 

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy