Założyciel zespołu Talens Lyriques i cieszący się międzynarodowym uznaniem dyrygent i klawesynista Christophe Rousset jest muzykiem, którego pasją pozostają opera i odkrywanie zapomnianego muzycznego dziedzictwa Europy.

Studia klawesynowe u Huguette Dreyfus w Schola Cantorum w Paryżu, a następnie u Boba van Asperena w Królewskim Konserwatorium w Hadze (zdobył wówczas pierwszą nagrodę w 7. edycji prestiżowego międzynarodowego konkursu klawesynowego w Brugii w wieku 22 lat), oraz założenie własnego zespołu Les Talens Lyriques w 1991 roku pozwoliły Roussetowi zyskać zrozumienie bogactwa i różnorodności repertuaru barokowego klasycznego i preromantycznego.

 

Wraz z Les Talens Lyriques Christophe Rousset jest zapraszany na występy w całej Europie (m.in. Opéra National de Paris, Opéra Comique, Théâtre des Champs-Élysées, Philharmonie de Paris, Opéra Royal de Versailles, Holenderska Opera Narodowa, Concertgebouw w Amsterdamie, Opéra de Lausanne, Teatro Real Madrid, wiedeńska Staatsoper Wien i Theater an der Wien, Théâtre Royal de La Monnaie oraz Bozar w Brukseli, londyńskie Wigmore Hall i Barbican Centre), a także na tournée w innych częściach świata (Meksyk, Nowa Zelandia, Kanada, Stany Zjednoczone).

 

Jednocześnie artysta kontynuuje karierę jako klawesynista i muzyk kameralny – koncertuje i nagrywa, grając na najlepszych instrumentach historycznych. Jego liczne rejestracje dzieł na klawesyn – Louisa i François Couperinów, Rameau, D’Angleberta, Royera, Duphly’ego, Forqueraya, Balbastre’a i Scarlattiego, jak również Bacha: partit, Wariacji Goldbergowskich, koncertów klawesynowych, Suit angielskich, Suit francuskich, Notatnik dla Wilhelma Friedemanna, Das Wohltemperierte Klavier) – uchodzą za wzorcowe.

 

Bardzo ważna jest dla Christophe’a Rousseta działalność pedagogiczna, którą rozwija poprzez kursy mistrzowskie i warsztaty (Konserwatorium Paryskie CNSM, Ambronay, Fondation Royaumont, Operastudio Vlaanderen-Ghent, OFJ Baroque, Junge Deutsche Philharmonie-Berlin, Accademia Chigiana-Siena, Amici della Musica we Florencji, Britten-Pears Orchestra w Snape Maltings). Razem z członkami Les Talens Lyriques zapoznaje z muzyką uczniów średnich szkół Paryża i Île-de-France.

 

Christophe Rousset regularnie występuje jako gościnny dyrygent w Liceu Barcelona, Teatro San Carlo w Neapolu, mediolańskiej La Scali, Opéra Royal de Wallonie, londyńskiej Royal Opera House oraz orkiestr: Orquesta Nacional de España, Hong Kong Philharmonic, Orchestre du Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli czy Orchestra of the Age of Enlightenment.

 

Prowadzi badania i ublikuje wydania krytyczne, jest także autorem dwóch monografii poświęconych Jeanowi-Philippe’owi Rameau i François Couperinowi (obie wydane w Actes Sud, odpowiednio w roku 2007 i 2016).

 

W 2017 roku ukazała się seria rozmów L’impression que l’instrument chante poprowadzonych przez Camille de Rijck, w których Christophe Rousset dzieli się swoimi przemyśleniami na temat muzyki, wydana przez Éditions de la Cité de la Musique-Philharmonie de Paris (La rue musicale – Entretiens).

 

Wśród najnowszych publikacji fonograficznych warto wymienić płyty z utworami Armanda-Louisa Couperina oraz z dziełami zebranymi w manuskrypcie Madame de Théobon (Lully i inni) wyprodukowane przez Aparté.

 

W tej samej wytwórni w 2023 roku ukaże się nagranie siedmiu toccat na klawesyn Bacha i jego cykl Die Kunst der Fuge.

 

Christophe Rousset jest Kawalerem Orderu Narodowego Legii Honorowej, Komandorem Orderu Sztuki i Literatury oraz Kawalerem Order Narodowy Zasługi.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy