Założony w 2014 roku przez Lilę Hajosi zespół wokalny Ensemble Irini skupia się na utworach a cappella, w których dąży do tworzenia „powiązań wyzwalających” – od czasu i kręgów kulturalnych. Jego podróż prowadzi słuchaczy od średniowiecznej muzyki europejskiej i czasów Bizancjum do muzyki współczesnej (specjalnie dla Irini kompozytor Zad Moultaka napisał w 2018 roku Quel mystère que tu aies un corps oraz Casus Ade w roku 2022); od wybrzeży Żyznego Półksiężyca i Konstantynopol po dwory władców w Bawarii.

Laureat Cité de la Voix de Vézelay, zespół brał udział w prestiżowych festiwalach takich jak: Radio France Occitanie Montpellier, Sacred Music Festival w Perpignan, Sacred Arts Festival w Evron, Voix et Route Romane, Sinfonia en Périgord czy festiwalach w opactwie Sylvanès i na Mont St-Michel. W 2018 roku jego pierwszy program Maria Nostra na żeńskie trio stał się przyczynkiem do wydania debiutanckiego albumu Ensemble Irini nagranego w Cité de la Voix i nagrodzonego Choc de Classica.

Ensemble Irini, poświęcając wiele uwagi promocji muzyki dawnej i przywracaniu słuchaczom zapomnianego repertuaru, płytą O Sidera zwróciło się ku chrześcijańskiemu mistycyzmowi, a to poprzez nawiązania do postaci Sybilli, cherubinów, tajemnicy wcielenia, życia wiecznego, w którym duch i muzyka łączą się na wspólnej drodze ku snom i marzeniom. Program na wokalny kwintet mieszany bierze na warsztat cykl Prophetiae Sybillarum (Przepowiednie Sybilli) Orlanda di Lassa, które łączy z wyjątkami z liturgii bizantyjskiej.

Ensemble Irini

Kierownictwo artystyczne: Lila Hajosi
Mezzosoprany: Eulalia Fantova, Clémence Faber
Kontralty
: Julie Azoulay, Lauriane Gaudois Le Prev, Marie Pons
Tenory: Benoît-Joseph Meier
Basy: Guglielmo Buonsanti, Alessandro Ravasio

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy