Urodzony w Weronie Federico Fiorio studiował pod kierunkiem Lii Serafini i Patrizii Vaccari, ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Muzyczne im. Francesco Antonio Bonportiego w Trydencie oraz Konserwatorium Muzyczne im. Arrigo Boito w Parmie. Uczestniczył również w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Robertę Invernizzi w Accademia Barocca di Pistoia.

W dzieciństwie śpiewał w chórze dziecięcym jako sopran, później zaczął śpiewać także partie solowe. W 2013 roku nagrał płytę Come voce antica risuonano fili di luce z harfistką Mariną Bonetti.

 

W wieku 16 lat zadebiutował na scenie jako sopran męski w podwójnej roli Eneasza i Jarbasa w quasi-barokowym pasticcio Io, Didone e le altre w Teatro Ristori w Weronie. W sezonie 2014/2015 śpiewał w Arena di Verona z Chórem Dziecięcym Adamus w Turandot i w kantacie Carmina Burana, zadebiutował także w roli Pasterza (Tosca). W sezonie 2015/2016 dla Fondazione Arena di Verona śpiewał jednego z Trzech Chłopców w Czarodziejskim flecie w Teatro Filarmonico w Weronie pod dyrekcją Philippa von Steinaeckera oraz w Teatro Verdi w Padwie pod dyrekcją Giuliana Betty.

 

W sezonie 2018/2019 zadebiutował dla Fondazione Fenice w roli Lidia (Zenobia Tommaso Albinoniego) w Teatro Malibran w Wenecji, a następnie w Teatro Mario Dal Monaco w Treviso pod dyrekcją Francesca Erle w inscenizacji Francesca Bellotto. Śpiewał w Jove Cappella Reial de Catalunya pod batutą Jordiego Savalla w sali Auditori w Barcelonie. Wystąpił jako Anioł Stróż w Rappresentazione di Anima et di Corpo Emilio de Cavalieriego pod dyrekcją Alessandra Quarty. W październiku 2019 zadebiutował w roli Cloridora (L’empio punito Alessandro Melaniego) pod dyrekcją Carla Ipaty i w reżyserii Jacopa Spireiego w Teatro Verdi w Pizie.

 

Role Zefira (Circe Alessandra Tradelli) w Teatro Torlonia w Rzymie pod dyrekcją Andrei De Carlo, Czarownicy i Duchów (Dydona i Eneasz) w Teatro Filarmonico w Weronie pod dyrekcją Giulio Prandiego to jego najważniejsze angaże sezonu 2020/2021. Debiutował także w Teatro di San Carlo w Neapolu, śpiewając w kantacie Carmina Burana pod batutą Luisa Basso. Otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu im. Heinricha Ignaza Franza Bibera w Linzu jako solista zespołu La Florida Capella.

 

Jego najbliższe plany obejmują występu jako to Amor Divino (Cantata di San Gennaro Gaetano Manny) dla Fondazione Teatro di San Carlo w Neapolu, Duchy (Dydona i Eneasz Purcella) pod dyrekcją Gabriele Ferro w Teatro Massimo w Palermo oraz Sesto (Handlowski Giulio Cesare) w Teatro Verdi w Pizie.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy