Zespół Gunar Letzbor - zdjęcie z koncertu

Gunar Letzbor studiował kompozycję, dyrygenturę i grę na skrzypcach w Linzu, Salzburgu i Kolonii. Jego spotkania z Nicolausem Harnoncourtem i Reinhardem Goebelem rozpaliły w nim głęboką pasję do instrumentów historycznych i dawnych praktyk wykonawczych, co doprowadziło do licznych występów z Musica Antiqua Köln, Clemencic Consort, La Follia Salzburg, Armonico Tributo i Wiener Akademie.

W 1995 roku Gunar Letzbor założył Ars Antiqua Austria, zespół instrumentalny o zmiennej obsadzie. Jego działalność poświęcił w szczególności eksploracji bogatego, lecz zaniedbanego repertuaru barokowego swojego kraju i sąsiadów. Ta podróż zaowocowała nie tylko nieoczekiwanymi odkryciami muzycznych arcydzieł, inaczej skazanych na zapomnienie, ale także oddaniem unikalnego, charakterystycznego dla Europy Środkowej brzmienia instrumentalnego i dotarciem do – często głęboko duchowych – inspiracji tego repertuaru.

 

Jako solista grający na barokowych skrzypach oraz z Ars Antiqua Austria Letzbor dokonał licznych nagrań (w tym światowych premier) dzieł Mozarta, Bacha, Bibera, Muffata, Aufschnaitera, Vivianiego, Schmelzera, Weichleina, Vejvanovskiego, Vilsmayra i Contiego. Wiele z tych płyt otrzymało ważne nagrody, w tym Cannes Classical Award i wyróżnienie Disco dell’Anno magazynu „Amadeus”. Nagrania utworów na skrzypce solo: partit Vilsmayra i Westhoffa (w obu przypadkach światowe premiery), fantazji Telemanna i Sonat Bacha należą do jego najwybitniejszych dokonań.

 

Letzbor występował na większości najważniejszych festiwali muzyki barokowej w Europie. Wykładał w Musikhochschule w Lubece (Niemcy) i Wiedniu (Austria); jest powszechnie szanowanym nauczycielem, prowadzi kursy letnie w całej Europie.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy