Bas i lutnista Joel Frederiksen mieszka w Monachium. Występuje z najsłynniejszymi wykonawcami muzyki dawnej: Emmą Kirkby, Andrew Parrottem, Rubénen Dubrovskim czy Jordim Savallem, i z szeregiem najważniejszych zespołów tej sceny: Netherlands Bach Society, Freiburger Barockorchester, Bach Consort Wien, Ensemble Gilles Binchois czy Huelgas Ensemble. Frederiksen jest absolwentem uczelni w Nowym Jorku i Michigan, na których studiował śpiew i grę na lutni. W latach 1990–1999 był członkiem dwóch grup muzyki dawnej w Stanach Zjednoczonych: The Waverly Consort i Boston Camerata. Słynie z ekspresji i wszechstronności swego basso profondo, dzięki którym zyskał międzynarodową sławę.

Specjalnością Joela Frederiksena są pieśni, w których sam akompaniuje sobie na lutni. Już mieszkając w Niemczech, w 2003 roku założył Ensemble Phoenix Munich (EPM) z myślą o zarejestrowaniu płyty Orpheus, I am. W 2007 roku zespół zainicjował cykl koncertów muzyki dawnej „Between Mars and Venus” odbywających się głównie w Bawarskim Muzeum Narodowym w Monachium. Dając cztery koncerty w roku, artyści odkrywają angielski, włoski, francuski, hiszpański i niemiecki repertuar renesansu i baroku. Z kolei eksploracja wczesnej muzyki z ojczyzny Frederiksena – Stanów Zjednoczonych – zaowocowała albumem Rose of Sharon wydanym w 2011 roku przez harmonia mundi France.

 

Debiutem EPM dla wytwórni harmonia mundi France była natomiast płyta The Elfin Knight, która ukazała się w sierpniu 2007 roku. Otrzymała entuzjastyczne recenzje i w 2018 roku doczekała się jubileuszowej re-edycji. W 2008 roku „Abendzeitung München” przyznała Frederiksenowi tytuł muzyka roku w zakresie muzyki poważnej. Jest także laureatem Nagrody Niemieckich Krytyków Fonograficznych za drugi album dla harmonia mundi O felice morire (2008), a także nagrody krytyków francuskich Orphée d’Or i nagrody im. Marttiego Talveli za nagranie motetów Mikołaja Zieleńskiego (wraz z Emmą Kirkby, DUX CD, 2011). Przygotowana wraz z EPM płytę Requiem for a Pink Moon nagrodzono German Echo Prize w 2013 roku. Frederiksen został także kilkukrotnie wyróżniony przez swoją alma mater, Uniwersytet w Oakland, Michigan (która ukończył z tytułem magistra sztuki w zakresie muzyki dawnej), a w 2012 roku uczelnia uhonorowała go Distinguished Alumni Award.

 

Frederiksen koncertuje jako gościnny artysta w Europie i Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest związany wyłącznym kontraktem z SONY Records. Po albumie z 2016 roku Tell Me True Love (muzyka Johna Dowlanda, SONY/Deutsche Harmonia Mundi), w 2018 roku przyszedł kolejny: Un niño nos es naçido z hiszpańską i latynoamerykańską muzyką na Boże Narodzenie. Na zaproszenie Goethe-Institut w listopadzie 2019 roku EPM zaprezentowało muzykę niemieckiego i włoskiego baroku w Wietnamie: w Hanoi i Sajgonie. Grudzień tego samego roku przyniósł Frederiksenowi tournée z Vespro della Beata Vergine Monteverdiego wspólnie z Netherlands Bach Society pod batutą Andrew Parrotta. W roku 2020 EPM koncertował z programem Orpheus, I am w Niemczech, Szwajcarii, Francji i na Malcie, a sam Frederiksem śpiewał rolę króla Dariusza w spektaklu grupy Boston Camerata The Play of Daniel. Niestety, większość koncertów w sezonie 2022/2021, a także w roku 2022 została odwołana z powody epidemii koronawirusa.

 

Dzięki wsparciu Goethe-Institut i Neustart Kultur Joel Frederiksen opracował i nagrał nowy program: A Day with Suzanne – A Tribute to Leonard Cohen, w którym francuskie chansons z okresu renesansu spotykają się z piosenkami Leonarda Cohena (CD, SONY/Deutsche Harmonia Mundi, styczeń 2023). Kolejny projekt, Walther von der Vogelweide – a Wandering Life (dworskie pieśni okresu średniowiecza), znalazł się na płycie zarejestrowanej w 2022 roku z zespołami Radia Bawarskiego. Album z tym programem przygotowany przez SONY/Deutsche Harmonia Mundi, a także towarzyszący mu film dokumentalny poświęcony Waltherowi von der Vogelweide ukażą się w maju 2023 roku.

 

W październiku 2022 roku EPM przygotował monumentalną produkcję La Pellegrina, na którą składają się florenckie intermedii z roku 1589 połączone z tańcem współczesnym. Spektakle pokazano w Antiquarium podczas monachijskich Residenzwochen, w Złotej Sali w Augsburgu oraz w Wilhelma Theater w Stuttgarcie.

 

Rok 2023 przyniesie Joelowi Frederiksenowi wiele wspaniałych okazji, by współpracować zarówno ze znanymi już sobie artystami, jak i z tymi, z którymi spotka się po raz pierwszy. Wiosenne występy z rezydującym w Belgii Pluto Ensemble zawiodą go do Brukseli i Ratyzbony, wraz z Vox Luminis wystąpi także w Brukseli , a ponadto w Paryżu i Amsterdamie.

 

Ensemble Phoenix Munich kontynuuje świętowanie 20. rocznicy powstania, koncertując w Monachium, Europie i Ameryce Północnej; jubileusz podkreślą także czekające na premierę film dokumentalny i dwa nowe albumy.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy