Zespół wokalno-instrumentalny La Tempête został założony w 2015 roku przez Simona-Pierre’a Bestiona, którym kierowało pragnienie nie tylko wykonywania dzieł, ale także nadawania im osobistego kształtu. La Tempête w swojej działalności podkreśla połączenia i wpływy pomiędzy twórcami, kulturami i epokami. Artystów interesuje przede wszystkim punkt kontaktu – miejsce spotkania różnych tradycji oraz ich dziedzictwo, które ze swobodą eksplorują. W ten sposób zespół rozwinął intuicyjną i bardzo zmysłową więź z dziełami, po które sięga, a jego interpretacje znajdują uznanie krytyków na całym świecie.

Projekty La Tempête czerpią z wielu estetyk – z naciskiem na muzykę dawną i tradycyjną, ale także repertuar współczesny. Dzięki pracy z dawnymi i tradycyjnymi instrumentami oraz odkrywaniu rozmaitych form ekspresji wokalnej programy zespołu łączą doświadczanie brzmienia i akustyki – ich projektom przyświeca myśl, by angażować w nie publiczność poprzez odwoływanie się do wielu zmysłów i tworzenie atmosfery, w której przestrzeń, artysta i słuchacze wchodzą we wzajemne relacje. Kreacje Simona-Pierre’a Bestiona są rezultatem przekonania, że najlepszych odkryć dokonuje się wspólnie – stąd La Tempête to zespół otwarty na rozmaite dziedziny sztuki i współpracę z artystami z różnych środowisk.  

 

——————- 

Sponsorem głównym La Tempête jest Caisse des Dépôts. 

Zespół jest dotowany przez Fundację Bettencourt-Schueller, francuskie Ministerstwo Kultury, Centre national de la musique, region Nouvelle-Aquitaine, departament Corrèze, miasto Brive-la-Gaillarge i organizację Adami. 

La Tempête jest zespołem gościnnym Teatru i Opery w Compiègne, Fundacji Singer-Polignac i miasta Brive-la-Gaillarge. Jest stowarzyszony z Orléans Theâtre. Nagrywa dla wytwórni Alpha Classics. 

Zespół jest członkiem zarządu FEVIS (La fédération des ensembles vocaux et instrumentaux spécialisés – Federacji Wyspecjalizowanych Zespołów Wokalnych i Instrumentalnych), należy do Rézo Musa i i PROFEDIM (Syndicat professionnel des Producteurs, Festivals, Ensembles, Diffuseurs Indépendants de Musique Entreprises – Zawodowej Unii Producentów Muzycznych, Festiwali, Zespołów i Dystrybutorów Niezależnych). 

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy