Luca Cervoni - zdjęcie na czerwonym tle

Absolwent Conservatorio Santa Cecilia in Rome Luca Cervoni doskonalił swe umiejętności podczas kursów mistrzowskich Alessandra Quarty and Rinaldo Alessandriniego poświęconych madrygałom w Urbino (International Courses of Early Music). W 2007 roku znalazł się wśród zwycięzców Monteverdi Competition zorganizowanego z okazji 400-lecia pierwszego wykonania Orfeo w Mantui, które zaowocowało występem w tej operze w Teatrze Narodowym w Pradze. Przez kilka lat był członkiem Collegium Vocale Gent założonego i prowadzonego przez Philippe’a Herreweghe.

Wziął udział w ciekawej i wymagającej interpretacji Sigiswalda Kuijkena Mszy h-moll Bacha, gdzie wszystkie partie wykonywane były jednogłosowo (one voice per part). W tym samym roku Cervoni stał się współzałożycielem zespołu AbChordis, z którym wystąpił na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. Festival d’Ambronay, Valletta Baroque Festival, Les Riches Heures de Valère, Pavia Barocca, Urbino Musica Antica, Mars en Baroque, AnimaMea.

 

W 2012 roku jako Monostato zaśpiewał we włoskiej wersji Mozartowskiego Czarodziejskiego fletu w rzymskim Teatro Costanzi. Rok później wziął udział w wykonaniach Mattutino de’ Morti Perezai Vesperae solennes de confessore Mozarta pod dyrekcją Giulia Prandiego wraz z Coro e Orchestra Ghislieri.

 

Jako członek zespołu Alessandra Quarty Concerto Romano wystąpił w roli tytułowej oratorium Carissimiego Jonas (Konzerthaus w Wiedniu, Mozart-Saal), a także jako Józef z Arymatei w La sete di Christo Pasquiniego, które zostało zaprezentowane na trzech ważnych europejskich festiwalach. Z tym samym zespołem śpiewał także partie: Holofernesa w oratorium Scarlattiego Giuditta w Teatro Olimpico w Rzymie (2014), Inverno (Zimy) w serenacie La Gloria di Primavera tego samego autora, ponownie w wiedeńskim Konzerthaus (Grosser Saal, 2015) oraz Consigliero w Giovanni Battista Stradelli w rzymskim Teatro Argentina (2016).

 

Współpracował z Rinaldo Alessandrinim i jego Concerto Italiano, z którymi śpiewał jako Anfinomo w Il ritorno d’Ulisse in pPatria Monteverdiego (Teatro Regio, Turyn). Tournée z Concerto Italiano przyniosło także partie w Vespro di San Marco iVespro della Beata Vergine. Na koncie ma także współpracę z zespołem La Venexiana Claudio Caviny – podczas wspólnego tournée po Japonii wykonywali madrygały Monteverdiego i Gesualda.

 

Rok 2015 przyniósł angaże jako Teofilo w San Giovanni Crisostomo Stradelli z Mare Nostrum pod dyrekcją Andrei De Carla, z którym śpiewał też w oratorium Santa Pelagia Stradelli rok później. Rok 2016 zapisał się również nagraniem La Passione secondo Giovanni Gaetano Veneziano z Antonio Florio i jego Cappella Neapolitana dla wytwórni Glossa, wykonaniem i nagraniem dla Radio svizzera italiana Resurrezione Handla z Diego Fasolisem oraz I Barocchisti (jako Święty Jan) oraz udziałem w wykonaniu współczesnej opery Diego Carminiego Un’infinita primavera attendo z zespołem Filarmonica Romana. W 2017 roku wziął udział w produkcji Orfeo Monteverdiego w Teatro Regio w Turynie, gdzie śpiewał partie Pastore i Spirito; wcielił się w role Króla Ahaswerusa w scenicznej wersji oratorium Handla Esther w Teatro Comunale w Ferrarze oraz Neptuna w La divisione del mondo Legrenziego w Theater Kiel.

 

W ostatnich latach publiczność usłyszała Cervoniego jako Anfinomo w Ritorno d’Ulisse in patria Monteverdiego podczas Reate Festival, Arasse w Siroe, re di Persia Vinciego w Teatro San Carlo w Neapolu, Damona w Acis and Galatea Handla w Teatro Comunale w Ferrarze, Lucano w Koronacji Poppei Monteverdiego w Teather Kiel, Corimbo w L’empio punito Melaniego, ponownie na Reate Festival, a także Emilia w młodzieńczej operze Mozarta Il sogno di Scipione w Wenecji. Wykonał także role w trzech operach Stradelli: La Doriclea (Celindo), Amare e fingere (Rosalbo) i Il Trespolo tutore (Simona)W roku 2020znów wcielił się w rolę Consigliero w Giovanni Battista Stradelli, tym razem w amsterdamskim Concertgebouw, gdzie wraz z Collegium 1704 wystąpił pod batutą Václava Luksa.

 

Luca nagrywał dla wytwórni Christophorus, Arcana, Glossa i Sony – Deutsche Harmonia Mundi.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy