Włoski bas Matteo Bellotto uzyskał dyplom z gry na klarnecie i edukacji muzycznej w Konserwatorium w Bolonii. Następnie postanowił poświęcić się studiowaniu śpiewu w Istituto musicale pareggiato Orazio Vecchi w Modenie pod kierunkiem Maestry Luisy Vannini.

Matteo Bellotto skupia się na repertuarze barokowym; współpracował już z takimi dyrygentami jak Rinaldo Alessandrini, Gabriel Garrido, Diego Fasolis, Filippo Maria Bressan, Enrico Gatti i Claudio Cavina; z prowadzonym przez tego ostatniego zespołem La Venexiana artysta odbył trzy trasy po Stanach Zjednoczonych i dwie po Japonii.

 

W 2007 roku Matteo Bellotto dokonał nagrania roli Plutona w L’Orfeo Monteverdiego; wykonywał ją wielokrotnie, m.in. podczas londyńskiego Lufthansa Festival of Baroque Music, na scenie Auditorio Nacional de Música w Madrycie, a także w Ratyzbonie i Melku. W 2008 roku zadebiutował jako Seneka w L’incoronazione di Poppea na Festival di Herne, brał też udział w wykonaniu mszy luterańskich Bacha pod batutą Gustava Leonhardta. Artysta uwielbia pracę z Orkiestrą i Chórem Radio Svizzera – wystąpił z tymi zespołami jako solista w Nieszporach Carla Donata Cossoniego oraz operach Agnese Ferdinanda Paera i Ercole amante Francesca Cavallego.

 

Matteo Bellotto regularnie koncertuje na najważniejszych europejskich festiwalach muzyki barokowej, w tym Festival Monteverdi di Cremona, festiwalach w Ambronay, Brugii, Antwerpii, Wrocławiu, a także w Buenos Aires i Tokio. Dokonał nagrań oratoriów i muzyki sakralnej Antonia Vivaldiego, Alessandra Stradelli, Claudia Monteverdiego, Bernarda Pasquiniego, Francesca Corbetty, Heinricha Schütza, Antonia Brunellego dla licznych wytwórni, w tym Opus111, Glossa, Symphonia, Tactus i Brilliant Classics.

 

Matteo Bellotto poświęca sporo czasu także muzyce współczesnej. Można go było usłyszeć w premierze dzieła Gavina Bryarsa wraz ze szwajcarskim zespołem Vox Altera, Les Noces Igora Strawińskiego, rolach Piłata w Passio Christi Giancarla Facchinettiego i Supermana w operze Mister Me Luki Moski, a ostatnio także w operach Josef K. – Il processo continua Francesca Hocha i Gesualdo Considered as a Murderer Luki Francesconiego.

 

W bieżącym sezonie Matteo Bellotto planuje występ w L’Orfeo w La Scali oraz w Seattle. Artysta mieszka we włoskiej Parmie.

 

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy