Styl wykonawczy lutnisty Michała Gondki charakteryzują „zręczność i płynność” („Early Music Today”), a także „frazy napływające jak myśli swobodnie błądzące po wyobraźni: efekt, do którego wielu dąży, lecz niewielu go osiąga” („Lute News”). Jeden z czołowych lutnistów swojego pokolenia realizuje swoje cele jako solista i dyrektor muzyczny.

Jego debiutancki solowy album Polonica (Ramée/Outhere Music, 2015) spotkał się z uznaniem krytyków na całym świecie. Na najnowszym solowym albumie Mortua dulce cano (Ramée/Outhere Music, 2021) zgłębia dźwięk unikalnego historycznego instrumentu z ok. 1595 roku – najstarszej na świecie lutni, która wciąż nadaje się do grania. 

Michał Gondko jest założycielem i jednym z dyrektorów artystycznych La Morra, zespołu cenionego za wykonania repertuaru z epok późnego średniowiecza i wczesnego renesansu; potwierdzeniem tego są liczne wyróżnienia, m.in. Diapason d’or, Nagroda Niemieckich Krytyków Fonograficznych, Noah Greenberg Award Amerykańskiego Towarzystwa Muzykologicznego, a także nominacje do Gramophone Award i International Classical Music Award. Jest także laureatem polskiego Fryderyka przyznawanego przez Akademię Fonograficzną powołaną przez Związek Producentów Audio-Video. 

Występował z takimi muzykami, jak Dame Emma Kirkby i Jordi Savall, a także regularne koncertuje w lutniowym duecie z Nigelem Northem. Jego trasy koncertowe zaprowadziły go do większości krajów europejskich, a także do USA, krajów Bliskiego Wschodu, Chin i Japonii. 

 

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy