{oh!} Orkiestra Historyczna została założona w 2012 roku w Katowicach przez grupę instrumentalistów – entuzjastów i miłośników muzyki dawnej skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszki. Rok 2022 staje się więc, jak łatwo policzyć, rokiem obchodów dziesięciolecia Orkiestry. 

W ciągu dekady działalności dynamicznie i konsekwentnie rozwijający się zespół, kształtowany artystycznie przez charyzmatyczną liderkę wypracował zasłużoną pozycję wiodącej orkiestry muzyki dawnej w Polsce. W opinii krytyków występy {oh!} Orkiestry Historycznej rozpatrywane są w kategorii nie tylko koncertów, ale prawdziwych muzycznych wydarzeń. Obecnie {oh!} współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami i festiwalami, m.in.: Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Muzeum Śląskim, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach czy Instytutem Adama Mickiewicza. Zespół doceniany jest także na arenie międzynarodowej, co potwierdzają koncerty w najważniejszych salach koncertowych i podczas największych festiwali w Europie, takich jak Theater an der Wien, berlińska Staatsoper Unter den Linden, Sala im. Czajkowskiego w Moskwie, Auditorium – Opéra de Dijon, Konzerthaus Dortmund, Kölner Philharmonie, BAROCKTAGE Berlin, Bachfest Leipzig, Händel-Festspiele Halle, Tage Alter Musik Herne czy Bayreuth Baroque Opera Festival. 

 

{oh!} Orkiestra Historyczna od 2015 roku jest rezydentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – w NOSPR w ramach cyklu „Muzyka dawna” prezentuje repertuar od baroku po romantyzm we współpracy z gościnnymi solistami i dyrygentami. Kooperacja z Muzeum Śląskim w Katowicach zaowocowała wspólną realizacją cyklu koncertowego „Muzyczne popołudnia w Muzeum Śląskim”, które zarówno muzeum jak i {oh!} planują kontynuować w bieżącym roku. 

 

Orkiestra od roku 2018 regularnie współpracuje z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, skupiając się na historycznym wykonawstwie polskiej muzyki klasycystycznej i romantycznej. {oh!} z udziałem wybitnych solistów występuje rokrocznie podczas kolejnych edycji Festiwalu „Chopin i jego Europa” oraz rejestruje polskie kompozycje na albumach CD. Dotychczas nakładem NIFC ukazał się album poświęcony twórczości Gołąbka i Kurpińskiego, niebawem ukaże się płyta z dziełami Karola Lipińskiego. Dzięki tej satysfakcjonującej współpracy {oh!} Orkiestra Historyczna pozostaje ambasadorem polskiej muzyki wieków XVIII i XIX, którą skutecznie propaguje także poza granicami kraju. 

 

Wraz z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso w Gliwicach {oh!} od kilku lat konsekwentnie i z sukcesami rozwija także działalność operową. Dotychczas orkiestra wprowadziła do polskiego i europejskiego obiegu koncertowego takie tytuły, jak: Didone abbandonata Domenica Sarriego, Arminio i Cajo Fabricio Johanna Adolpha Hassego, Gismondo, re di Polonia Leonarda Vinciego oraz Il pastor fido George’a Friderica Handla (współprodukcja z Händel-Festspiele Halle). Zaangażowanie w projekty operowe zaowocowało również tegoroczną rezydencją {oh!} Orkiestry Historycznej w Niemczech na festiwalu Bayreuth Baroque. Już we wrześniu zobaczymy efekty pracy muzyków oraz Martynę Pastuszkę w roli dyrygentki.

 

W dorobku {oh!} Orkiestry Historycznej znajduje się sześć wydawnictw płytowych, z których trzy nominowane zostały do nagrody Fryderyki. Dyskografia zespołu obejmuje zarówno albumy instrumentalne: Concerto grosso: Émigré to British Isles – pierwsze wydawnictwo {oh!} dla zagranicznej wytwórni (MUSO, lipiec 2019), symfonie Jakuba Gołąbka (NIFC 2020), koncerty skrzypcowe i klawesynowe ze zbiorów Biblioteki Drezdeńskiej (DUX, 2016) oraz Muzyka francuskich mistrzów (DUX, 2017), jak i oratoryjne: Sonety krymskie Stanisława Moniuszki z udziałem Chóru Polskiego Radia i operowe: Gismondo, re di Polonia Leonarda Vinciego (Parnassus, 2020). 

 

Opera Gismondo, re di Polonia ze znakomitym kontratenorem Maxem Emanuelem Cencicem w roli tytułowej została w 2019 roku wydana jako trzypłytowy album przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Produkcja spotykała się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem międzynarodowej krytyki, zaś sama orkiestra została okrzyknięta przez prasę zagraniczną „odkryciem ostatnich lat”. Dobra prasa i recenzje przełożyły się na szereg nominacji w konkursie OPUS KLASSIK dla Gismondo, re di Polonia w kategoriach: „album operowy”, „światowa premiera”; „orkiestra roku” dla {oh!} Orkiestry Historycznej; „dyrygentka roku” dla Martyny Pastuszki; „solista roku” dla Maxa Emanuela Cencica. Francuski magazyn „ResMusica” przyznał albumowi wyróżnienie Le Clef, rekomendację przyznało także grono krytyków nagrody Preis der deutschen Schallplattenkritik. Premiera albumu Gismondo, re di Polonia została również doceniona przez kapitułę nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, która przyznała nominację w kategorii „wydarzenie roku”.

 

Rok 2021 zakończył się nie tylko koncertowo. TVP wyprodukowała i wyemitowała film dokumentalny w całości poświęcony pracy {oh!} Orkiestry Historycznej, w sposób szczególny pochylając się nad metodą pracy w grupie muzyków, rolą Martyny Pastuszki jako koncertmistrzyni i dyrektorki Orkiestry oraz sylwetkach muzyków tworzących formację.

 

Od 2021 roku Agencja Parnassus ARTS Productions reprezentuje {oh!} Orkiestrę Historyczną poza granicami Polski.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy