Organista i klawesynista Sébastien Daucé w budowaniu swojej artystycznej drogi kieruje się pasją do wznawiania bogatego, choć współcześnie mało poznanego sakralnego i świeckiego repertuaru muzyki francuskiej z XVII wieku.

Przyszłych członków Ensemble Correspondances poznał podczas studiów w Conservatoire national supérieur de musique et de danse w Lyonie, gdzie spotkał także nauczycieli, którzy wywarli na niego wielki wpływ: Françoise Lengellé i Yves’a Rechsteinera. Początkowo zdobył renomę jako realizator basso continuo i repetytor wokalistów (dla Ensemble Pygmalion, Festiwalu w Aix-en-Provence, chóru dziecięcego Maîtrise i Orkiestry Filharmonicznej Radio France), następnie w Lyonie w 2009 roku założył własny zespół Ensemble Correspondances, skupiający śpiewaków i instrumentalistów oddanych francuskiemu repertuarowi sakralnemu okresu Grand Siècle.

I właśnie ze swoim zespołem, który prowadzi od klawesynu lub organów, Daucé podróżuje obecnie po Francji i całym świecie, często można ich także usłyszeć na antenach radiowych.

Sébastien Daucé i Ensemble Correspondances są artystami-rezydentami théâtre de Caen – to tutaj zaprezentowali swoje pierwsze projekty sceniczne: Trois Femmes w reżyserii Vincenta Hugueta w 2016 roku i Le Ballet Royal de la Nuit reżyserowany przez Franceskę Lattuadę w listopadzie 2017 roku. Współpracują blisko także z Operą Królewską i Kaplicą Królewską w Wersalu oraz muzeum w Luwrze. Ważne miejsce w karierze zespołu zajmują trasy koncertowe w Japonii, Kolumbii, Stanach Zjednoczonych i Chinach, które uzupełniają regularne występy na scenach całej Europy (m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Beneluks, Włochy, Polska).

Wsparcie wytwórni Harmonia Mundi, pioniera promocji barokowego repertuaru, sprawiło, że pasja odkrywania rzadko wykonywanego i często niepublikowanego wcześniej repertuaru zaowocowała 17 nagraniami, które przyciągnęły uwagę prasy i otrzymały takie wyróżnienia, jak Diapason d’Or of the Year, ffff magazynu „Télérama”, Editor’s Choice magazynu „Gramophone”, Choc of the Year de Classica, Nagrodę Niemieckich Krytyków Płytowych oraz IRR Outstanding.

Zespół cieszy się międzynarodową sławą. Podczas rozdania nagród ECHO Preis w berlińskim Konzerthaus w 2016 roku nagrodzono go w kategoriach „najlepsze nagranie premierowe roku” (za Le Concert Royal de la Nuit) i „najlepszy młody dyrygent roku”, natomiast australijski magazyn „Limelight” okrzyknął Le Concert Royal de la Nuit operowym nagraniem roku 2016.

Aktywnościom Sébastiena Daucé jako wykonawcy towarzyszy współpraca z wiodącymi badaczami muzyki XVII wieku wraz z regularnymi publikacjami na ten temat i uczestnictwem w poświęconych jej ważnych projektach. Jego zainteresowanie zgłębianiem stylów muzycznych pozwala artyście na własnoręczne redagowanie muzyki, która składa się na repertuar zespołu, a w niektórych wypadkach wręcz na jej rekonstruowanie, jak to było m.in. z Le Ballet Royal de la Nuit. Ponadto Sébastien Daucé od 2012 roku wykłada w Le Pôle supérieur d’enseignement artistique de Paris. W 2019 roku został mianowany gościnnym dyrektorem artystycznym London Festival of Baroque Music.

 

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy