Sollazzo Ensemble powstał w 2014 roku w Bazylei, jego pomysłodawczynią i założycielką jest Anna Danilevskaia. Zespół skupia muzyków zainteresowanych repertuarem późnośredniowiecznym i wczesnorenesansowym. Wkrótce po koncertowym debiucie Sollazzo wybrano do eeemerging – programu dla młodych artystów wspieranego przez Creative Europe i Komisję Europejską. Rok później zespół zdobył wyróżnienie Young Artists Prize i przeznawaną przez publiczoność Friends Prize na York Early Music Competitiona także Cambridge Early Music Prize.

Parle qui veut, debiut fonograficzny zespołu, ukazał się w 2017 roku pod szyldem Linn Records. Został wyróżniony jako płyta roku (magazyn internetowy „The Arts Desk”), Editor’s Choice („Gramophone”), Critic’s Choice („De Standaard”) i CD of Choice („BBC Magazine”). Dotrzymał również Diapason d’Or de l’Année w kategorii „muzyka dawna” za rok 2017.

 

Drugie nagranie zespołu En seumeillant wydała w 2018 roku wytwórnia Ambronay Editions jako zwieńczenie partnerstwa w ramach programu eeemerging. Album wyróżniono nagrodą Diapason d’Or; stał się on także początkiem trzyletniej współpracy zespołu z Centre Culturel de Rencontre w Ambronay. W 2017 roku zespół Sollazzo został zaproszony do Nowego Jorku, by wykonać współczesną premierę nieznanych dotąd dzieł z nowo odkrytego rękopisu Leuven Chansonnier. Zwieńczeniem tego projektu było nagranie obejmujące wszystkie cztery tomy rękopisu, wspierane przez Fundację Alamire i wytwórnię Passacaille. W 2020 roku ukazał się wydany przez Ambronay Editions album Firenze 1350 nagrodzony m.in. Diapason d’Or de l’Année.

 

Sollazzo Ensemble rozwija swoją aktywność koncertową w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy