Urodzony we Włoszech tenor Valerio Contaldo dorastał w szwajcarskim Valais. Uzyskał dyplom z gry na gitarze klasycznej w Conservatoire de Sion, a następnie uzyskał dyplom w zakresie śpiewu w klasie Gary’ego Magby’ego w Conservatoire de Lausanne. Jest finalistą Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku (2008); brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Christę Ludwig, Juliusa Drake’a i Davida Jonesa.

Jego różnorodny repertuar oratoryjny obejmuje najważniejsze dzieła muzyki sakralnej od Monteverdiego do Franka Martina, w tym kompozycje Bacha (pasje, kantaty), Mozarta (Requiem, Davide penitente, Msza c-moll), Haydna (Stworzenie świata, Pory roku) czy Rossiniego (Mała msza uroczysta, Stabat Mater).

 

Występował w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w wiedeńskim Musikverein, na festiwalach w Beaune i Ambronay, na Mozartwoche w Salzburgu, Folles Journées w Nantes, Bilbao, Warszawie i Tokio oraz na licznych scenach operowych, m.in. Opéra de Paris, Théâtre des Champs-Elysées, Theatre Orchestre Bienne Soleure, Opéra de Nice, Opéra de Bordeaux, Teatro La Fenice w Wenecji, jak również podczas festiwali w Edynburgu i Aix-en-Provence.

 

Przez cały rok 2017 miał możliwość interpretowania roli tytułowej w L’Orfeo Monteverdiego: z Concerto Italiano (Rinaldo Alessandrini) w Barcelonie, Adelajdzie, Szanghaju i Pekinie oraz z Cappella Mediterranea (Leonardo García Alarcón) w Brukseli, Rotterdamie, Paryżu (Festival Saint-Denis) i w trakcie tournée po Ameryce Południowej (Teatro Colón w Buenos Aires, a także w Rio de Janeiro i São Paulo).

 

Pracował po batutą tak uznanych dyrygentów, jak Marc Minkowski, Michel Corboz, William Christie, Rinaldo Alessandrini, John Nelson, Leonardo García Alarcón, Philippe Pierlot i Stephan MacLeod.

 

Jego pracę i umiejętności dokumentują także nagrania dokonane dla wytwórni Erato, K617, Sony, Mirare, Ambronay i Claves.

 

 

 

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy