Zespół Vox Luminis - zdjęcie

Od momentu powstania w 2004 roku, zespół wokalny Vox Luminis – kierowany przez basa Lionela Meuniera – jest doceniany na całym świecie za wyjątkowe brzmienie, zarówno w obsadzie solistów, jak i w większych produkcjach. Zespół specjalizuje się w repertuarze angielskim, włoskim i niemieckim z XVII i początku XVIII wieku – ożywiając nie tylko znane arcydzieła, ale przywraca słuchaczom także rzadkie perełki muzyki dawnej. Stanowiącą trzon wokalną obsadę uzupełniają, w zależności od potrzeb narzucanych przez repertuar: rozbudowana grupa continuo, instrumenty solowe lub cała orkiestra.

W 2012 roku Vox Luminis został nagrodzony w kategorii „nagranie roku” magazynu „Gramophone”. Od tego czasu grupa dokonała wielu nagrań dla wytwórni Ricercar, Alpha Classics, Ramée i Musique en Wallonie, zdobyła również wiele międzynarodowych nagród, w tym Klara Ensemble za rok 2018, Choral Award Winner przyznany przez BBC Music Magazine za rok 2018, Diapason d’Or (trzykrotnie) i kilka nagród Preis der deutschen Schalplattenkritik. W 2019 roku zespół został powtórnie nagrodzony podczas Gramophone Music Award – z uznaniem spotkał się album z muzyką Buxtehudego wyróżniony w kategorii „chóralne nagranie roku”.

 

Każdego roku Vox Luminis daje około 70 koncertów w najważniejszych salach koncertowych i festiwalach na całym świecie, m.in. w BOZAR Brussels, deSingel w Antwerpii, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, L’Auditori w Barcelonie, londyńskiej Wigmore Hall, Philharmonie Berlin, nowojorskim Lincoln Center, Zaryadye Concert Hall w Moskwie, Flanders Festival, Festival de Wallonie, Festival de Saintes, Festival Oude Muziek Utrecht, Musikfest Bremen, Bachfest Leipzig, Aldeburgh Festival i Boston Early Music Festival.

 

Vox Luminis jest zespołem -rezydentem Concertgebouw Brugge. W ostatnim czasie zespół nawiązał współpracę z renomowanymi zespołami Freiburg Baroque Orchestra i Freiburg Baroque Orchestra Consort.

Wydarzenia z tym artystą

Rezydenci

Martyna Pastuszka - zdjęcie

2022

Martyna Pastuszka

więcej

2020

Raphaël Pichon

więcej
Zdjęcie przedstawiające Antonio Florio

2019

Antonio Florio

więcej

2018

John Butt

więcej
Vincent Dumestre - zdjęcie

2017

Vincent Dumestre.

więcej

Organizatorzy